Łebski - to ja! Łebski - to ja!
Bartek 25.01.2021

Poznańskie Stare Miasto czy inne polskie miasto duchów?

Poznań od kilku lat jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych. Można wręcz powiedzieć, że Poznań staje się coraz bardziej popularny. Nie wystarczy już powiedzieć, że życie bez celu w Poznaniu stało się modne. W końcu jest ich tysiące, a każdy z nich ma niepowtarzalny i tajemniczy urok. Dzisiaj przyjrzymy się niektórym z nich i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, które zadaje sobie wiele osób.

Po pierwsze, kwestia pochodzenia nazwy miasta. Nazwa miasta nie pochodzi od rdzennych plemion, ale od "Polishum", używanego w lokalnych nazwach od tysięcy lat. Słowo "Polanum" oznacza polskiego ducha i odnosi się do przeszłości polskiego plemienia z terenów Mezopotamii. Polska nazwa "Polanum" oznacza też coś bardzo ważnego w historii człowieka. Jest to związane z samym miastem, którego źródłem jest rzeka Dan zwana obecnie "Polską".

Drugą nazwą jaką możemy wybrać to Poznańska Starówka. W czasie II wojny światowej władze niemieckie zatrudniały wielu miejscowych w poznańskich Zakładach przy budowie synagog i cmentarzy żydowskich. Tereny Poznania oddano w ręce okolicznych mieszkańców, którzy wybudowali szereg instytucji i domów dla Żydów. Miasto jest także duchową ojczyzną Polaków

Tagi: miasto, polanum, oznacza, polskiego, nazwa, nich, poznań, lat, powiedzieć, miasta,