Łebski - to ja! Łebski - to ja!
Bartek 14.12.2020

Gdzie szukać danych?

Czy kiedykolwiek znalazłeś się w sytuacji, w której po prostu nie stać Cię na porządne jedzenie z dwóch lub trzech powodów: Twój portfel jest napięty lub Twój harmonogram nie jest szczególnie wygodny. Albo stajesz przed dylematem wyboru między dwiema lub trzema restauracjami, które oboje naprawdę lubicie, ale jednocześnie oboje wiecie, że tylko jedna z nich może zaoferować naprawdę "najlepszą wartość".

Jak zawęzić listę, aby uzyskać naprawdę najlepszą wartość

Jedzenie poza domem to poważna decyzja. Jeśli zrobisz to poprawnie, będziesz mógł zjeść w dwóch lub trzech restauracjach, które oboje naprawdę lubicie, dzięki czemu Twój miesięczny budżet będzie w pełni zaspokojony. Jeśli zrobisz to źle, będziesz mógł zjeść tylko w dwóch lub trzech restauracjach, co już jest sporym rozczarowaniem.

Jak zawęzić listę? Proste - wybierz dwie lub trzy restauracje, które oboje naprawdę lubicie, ale jednocześnie oboje wiecie, że będą takie, w których nie będziecie jeść. Nie ma znaczenia, które restauracje wybierzesz, bo nawet jeśli nie ma biurek ze stolikami, krzesłami i talerzami, goście i tak będą musieli siedzieć przy stolikach, więc lepiej wybrać coś, co nie wymaga siedzenia przy biurku długi dzień.

A co, jeśli już wiemy, jakich restauracji szukać, wybierając naprawdę najlepszą wartość dla naszego budżetu? Wtedy nie ma potrzeby szukania informacji na mało znanych forach czy w artykułach prasowych. To, czego naprawdę potrzebujemy, to jakieś dane, ponieważ bez nich nasze własne pomysły i oczekiwania nie zostaną zrealizowane.

Jak obliczyć kwotę, jaką realistycznie możemy wydać na dwudaniowy obiad? Przede wszystkim musi to być kosztorys budżetowy. Nawet wtedy jest bardzo prawdopodobne, że kwota ta będzie się różnić od faktycznie wydanej kwoty. Warto więc zacząć od pustego budżetu i dokładnie przeanalizować jego zawartość.

Gdzie szukać danych?

Raporty budżetowe to bardzo zróżnicowana grupa dokumentów. Postanowiłem zestawić listę najczęściej wykorzystywanych źródeł danych, ponieważ są one wykorzystywane zarówno przez naukowców, jak i konsumentów. Prawdą jest, że jest wiele czynników, które mają wpływ na oszacowanie budżetu konsumenta, ale głównie głównymi czynnikami są wysokość wydatków i rodzaj produktów. W rezultacie metodologia porównania różni się od stosowanej w publikacjach finansowych.

Porównywarki internetowe są oparte na wiarygodnych porównaniach. Zazwyczaj testy stosowane w porównywarkach są proste: porównujemy jabłka z jabłkami, a czasem nawet pomarańcze z pomarańczami. Oczywiście takie porównania wymagają zastosowania szerokiej gamy porównań i nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie możliwości niedowartościowania danego produktu czy usługi. Należy jednak pamiętać, że nawet przy najgorszych możliwych porównaniach zawsze będą takie obszary, w których porównanie nie będzie doskonałe, a zawsze będą takie, w których będzie doskonałe.

Skąd wziąć dane?

Zanim zaczniesz szukać porównywarki, powinieneś również przeczytać publikacje, które ją porównują. W szczególności internetowe bazy danych, w których współczynniki porównania są mniej więcej takie same jak w podręcznikach (z niewielkimi różnicami).

Dlaczego nie skorzystać z porównywarek internetowych przy wyborze porównywarki do celów porównawczych? Ponieważ oba są porównywalne i godne zaufania. Jednak te porównania nie są przeznaczone dla najbardziej ostrożnych konsumentów, ponieważ są też firmy, które dbają o to, aby porównania były jak najlepsze. Jeśli więc wiesz, że prawdopodobnie nie będziesz w stanie spłacić kredytu mieszkaniowego lub samochodowego, zamiast podręczników możesz skorzystać z porównywarek internetowych.

Gdzie znaleźć bezstronne informacje?

Porównania nie zawsze są bezstronne. Oczywiście fakt, że dwie firmy stosują tę samą metodę porównania, również nie oznacza, że ​​oba porównania są równie ważne. Warto więc poszukać informacji, na które nie mają wpływu uprzedzenia porównywarki.

Gdzie znaleźć bezstronne opinie?

Istnieją różne strony internetowe, które oferują bezstronne opinie. Należy jednak pamiętać, że opinie takich serwisów są reprezentatywne. Są też firmy, które publikują opinie, które niekoniecznie są poprawne. Jeśli więc wiesz, że dwie trzecie firm pożyczkowych narzeka na rozmiar dokumentów pożyczkowych, możesz liczyć na dokładniejsze informacje.

Gdzie uzyskać bezstronne porady?

Istnieje kilka witryn internetowych, które oferują bezpłatne porady finansowe. Należy jednak pamiętać, że kwota, jaką można pożyczyć, będzie zależała od wielu czynników, z których głównymi będzie historia kredytowa banku. Warto więc szukać bezstronnych porad na tematy niezwiązane z analizą sprawozdań finansowych.

Gdzie znaleźć bezstronne informacje o parabankach?

Istnieje kilka witryn internetowych, które oferują bezpłatne porady finansowe dotyczące parabanków. Należy jednak pamiętać, że porównanie wyników poszczególnych banków opiera się na wynikach takich czynników jak ich historia kredytowa, kwota udzielonych pożyczek, termin spłaty, oprocentowanie

Tagi: o pracy,